Неіграшкова неавіація неаматорів

ТЕГИ:

Дрони: про віртуальну реальність і реальну віртуальність

 

Свят Філатов

 

Часом буває так, що тільки янголи можуть допомогти. Нехай навіть і механічні. А що? У цьому світі все механізується, тож і залізно­пластикові янголи для нього, світу того, не виняток. Скажімо, трішечки не вистачає грошей на знімальну команду, зняти для власного господарства деморолик, або, наприклад, є амбіції вдосконалитися, зробити на своїх володіннях точне землеробство ще ефективнішим, налаштувати його краще, мов той годинник, або скоротити деякі інші витрати на дослідження та спостереження... І тоді, звичайно ж, допомагають дрони: сучасні янголи сучасного фермера.

Усебачуще око

Усебачуще око

Наші аграрії дрони використовують, то є правдою. Не завжди раціонально, але вже і не як просту забавку, аби просто політати над полем чи зазирнути на сусідське подвір’я та побачити господаря, його жінку та хазяйство. Аналітики оцінюють внутрішній ринок безпілотників у країні на рівні $1 млн на місяць, де 50-60% – літадла від китайської DJI. Наразі на наших теренах уже більше розуміння, що ці левітувальні штуки можна застосовувати для найрізноманітніших цілей, і не лише як камери-примари з моторами, з охоронною функцією. Хоча й у такий спосіб безпілотники долучити розумно. Ще б сіллю стріляли або горохом – от було б добре! Тоді не те, що птахи або дикі тварини не страшні, а й навіть рейдери не будуть проблемою для вправного ґазди з армією левітувальних кіберзахисників.

Видання MarketWatch уже спрогнозувало зростання загального ринку безпілотників в аграрному напрямі. Із 2018-го по 2025 рік світовий ринок додасть ще 32,1% і становитиме близько $4,6 млрд. Для порівняння: торік це було $500 млн. Стимулюватиме ринок сільськогосподарських дронів збільшення венчурного фінансування та інформативна робота (що ми нині, власне, і робимо).

На ринку чимало квадрокоптерів для найрізноманітніших аграрних потреб. Проте в пригоді стають майже всі: якісь ординарні дрони з недорогою камерою можна використовувати для функцій простого фіксування, є складніші, скажімо, для очищення сонячних панелей або вітряка від криги (пропозиція компанії Aerones), є для картування та високоякісних знімків, –вони дорожчі, але й камеру на собі можуть носити добру, з гарною роздільною здатністю, золото, а не камеру. Принаймні таку на золото точно можна обміняти, і ще трохи доплатять. Відповідно й дрон для такого дорогоцінного вантажу має бути чудовим. Звичайно ж, є дрони, та й взагалі безпілотні літальні апарати (БПЛА), що здатні не просто літати та знімати з точністю від 2 см/піксель, а й про землю свою не забувати. У тому сенсі, що вони самостійно копирсаються на полі: і врожайність досліджують, і добрива розпилюють, можуть ще пасти худобу й багато чого ще – простір для фантазії широкий. Наприк­лад, DJI Agras (таких дронів в Україні понад 30) повноцінно обприскує великі площі, що вже певною мірою створює прецедент: виклик наземній сільгосптехніці. З подібними крилатими помічниками картинка світу стає ширшою та об’ємнішою. Ключове слово – сучаснішою.

 

Тригрошове оперативне тренування

Тут як: або бемкнути дорогущу річ о підлогу, або й справді десь потренуватися літати дроном ще до того, як купувати розкішну залізяку. Просте рішення: придбати дешевший дрон (до $100) та потренуватися на ньому. З таких і почнемо, адже завжди потрібно з чогось починати.

Просимо шанувати! JJRC H8-mini. Хтось може сказати: «Та ну! Серйозно? Це ж і дрон-не дрон, а так – іграшка». Заперечуємо. Це – чи не найдешевша тренувальна модель: літає до 6 хв. (акумулятор однобанковий 3,7 В на 150 мАг), має діагональ 8 см та оснащена колекторним двигуном прямого приводу, задекларована відстань ДУ близько 25 м. Чудово для того, хто хоче привчитися до роботи з моторним янголом. Коштує близько $14. Або такого самого класу, зі своїми перевагами та мінусами до JJRC H8-mini, дрон Cheerson CX-10. Комусь останній сподобається більше: мовляв, надійніше та зручніше. Є різні думки щодо цих моделей, завжди наявні свої переваги та вади, проте цінова категорія тут така сама (плюс-мінус долар): діагональ 4,5 см, динамічне літадло оснащене акумулятором 3,7 В на 100 мАг, має колекторні двигуни з прямим приводом та ще й літає! Ну звичайно ж літає. Чотири хвилини! Дистанція ДУ не найкраща – близько 30 м. Проте ж для тренувань можна порадити обидва пристрої. А опісля дітям подарувати. Або приладити приносити щось дрібне: вареника чи шматочок курки. Безкош­товний лайфхак, як удосконалити радіус дії таких квад­рокоптерів: використовуйте підсилювач сигналу Wi-Fi. Прилад може відчутно поширити зону покриття мережі, він працює в режимі ретранслятора. Варто лише в додатку Mi Home, за допомогою якого налаштовується Mi Amplifier, обрати підсилювач Wi-Fi та активувати ретрансляцію. Результат приємно вразить.

 

Франклін допоможе

Непоганим рішенням для тих, хто перейшов рівнем вище, буде гексакоптер MJX X600. Для більш професійних тренувань та зйомок – те, що треба: діагональ 29 см, двобанкові акумулятори 7,4 В на 700 мАг, вистачає до 8 хв., відстань ДУ близько 70 м (але ж і про лайфхак із радіусом пам’ятаємо). Це літадло може тягнути навіть GoPro, хоча й без оптичного стабілізатора. Вартість: $83 ($55 без камери). Трохи дорожчим буде Cheerson CX-33S. За ціною такий коптер тягне на $93 (діагональ – 21 см, час польоту – 7 хв., дальність ДУ – 80 м). Проте експерти вважають цю модель у своєму ціновому сегменті найкращим вибором: тут і зручність управління, і непогані бортові камери, й автоматика для посадки. У топовій комплектації є камера з радіолінком (5,8 ГГц) та екраном на пульті для FPV-польотів. І все це не має перевищити ліміт в один Франклін.

 

Про симуляцію та стимуляцію

Коли вже є певні навички пілотування коптерами й наявна реальна потреба, аби придбати професійну літайку, подбайте і про безпеку. До тренування на дешевших моделях дронів варто додати ще й віртуальні програми-симулятори. Наприклад, Aerofly Professional Deluxe. У базовій пропозиції кількість віртуальних дронів обмежено, але ж можна завантажити собі додаткову добірку, а там вже пропонується понад 50 видів, якщо не більше. На симуляторі можна відпрацювати різні сценарії польотів, фізика яких змінюється, якщо трапилася поломка. І, безумовно, варто звернути увагу й на інші просунуті симулятори. DroneSim Pro (є версії для ПК і Mac) вражає гарною фізикою та вельми непоганими картами. До того ж розробники обіцяють ширший вибір пультів. Є також недорога програма FPV Freerider, яка коштує $5 і непогана для початківців. Потрібні нічні польоти? Є Liftoff, симулятор від Immersion RC, інтегрований із FPV-окулярами, сумісний з PC і Mac, недорогий. Проте в плані ресурсів компа потребує багато. Якщо гроші на навчання пілотуванням – не проблема, а душа бажає яскравої картинки та максимально наближених до реальності умов, слід подивитися на RealFlight Drone Flight Simulator. Коштує ця прога, як недорогий дрон – $109,99, бонусом покупець отримує пульт керування Interlink Elite MD2 до цієї софтинки. Тоді тренування, маневрування та віртуальні польоти в різні добові періоди та погодні умови стають ще приємнішими. Проте істотна вада для шанувальників «яблука» – несумісність із Mac. На­останнє додаємо сюди Aerofly RC7. Її повна версія вдарить по гаманцю на $139 із контролером, але софтина вважається однією з найкращих: широке налаштування, понад 130 моделей різноманітних БПЛА, сумісність з PC і Mac, можливість непогано зекономити, якщо вже є власний пульт керування.

 

Агротехника Украины - журнал про технологии техники для сельского хозяйства

Сільське господарство як базис агропромислового комплексу кожної держави, розвивається з наданням максимуму уваги з боку уряду і приватних осіб. На сторінках нашого спеціалізованого журналу, представлена перевірена редакторами та корисна інформація для фермерів і інженерів, агрономів і керівників агропромислових комплексів, описується агротехніка й особливості застосування сільгосптехніки.

Для передплатників і відвідувачів: корисні дані на сторінках онлайн-журналу

Орієнтуючись на використання передових та інноваційних технологій і підвищення зручності пошуку інформації в інтернет-просторі, наш журнал створений для досвідчених і початківців фахівців

  • на сторінках онлайн-журналу публікується перевірена інформація про сільськогосподарських машинах і агротехніку, оновлення на ринку і новини від виробників;
  • інтернет-ресурс відкриває доступ до корисних і ретельно обробленим, відібраним даних, які необхідні для підвищення ефективності ведення сільського господарства;
  • тематичне розмаїття публікованих матеріалів і адаптований інтерфейс ресурсу допомагає швидко і в доступному форматі отримати доступ до необхідної інформації.

Опубліковані матеріали доповнюються фотографіями та містять перевірені, достовірні дані й зберігаються в архіві.

Користувачі та відвідувачі, рекламодавці й працюють в агропромисловому комплексі можуть оформити безкоштовну передплату і співпрацювати з нашим журналом. Ми працюємо для людей, зацікавлених в розвитку АПК, які прагнуть до підвищення ефективності й прибутковості власного бізнесу!