Сектор влучної сівби

ТЕГИ:

На думку багатьох фахівців, поліпшення якості сівби ще довго залишатиметься в переліку головних резервів підвищення ефективності виробництва сільгоспкультур. А тому головний інструмент цього технологічного процесу – сівалка – від AGRITECHNICA до AGRITECHNICA стає складнішим, точнішим, перетворюючись на автономний розумний організм. Цього разу якихось революційних проривів не сталося, проте кожен світовий бренд зробив малі й великі кроки у реалізації своєї ексклюзивної посівної ідеї, якою вирізняється з­поміж інших.

 

Точна універсальність

Французька компанія MONOSEM, яка вже понад 70 років спеціалізується на виробництві сівалок точного висіву, презентувала в Ганновері новий концепт – універсальну сівалку, яка може точно висівати не лише технічні культури, а й зернові – пшеницю, ячмінь, ріпак тощо. На виставковому стенді було представлено 17­рядну сівалку з відстанню 25 см між рядами для точної сівби з чітко заданим інтервалом між насінинами. Машина легко перелаштовується для сівби технічних культур перемиканням секцій на міжряддя 50 або 75 см. Можна також обрати режим твін­роу, вимкнувши секції так, щоб дві сусідні сіяли з міжряддям 25 см. Серце машини – пневматичний висівний апарат, в якому використовують металевий диск із неіржавної сталі, можна взяти один комплект дисків для кукурудзи, другий – для соняшнику, третій – для пшениці та ячменю. Тобто без внесення якихось істотних конструктивних змін висівні апарати MONOSEM можуть висівати більшість польових культур від ріпаку до бобових лише завдяки зміні висівного диска.

Що дає технологія використання сівалки точного висіву під час сівби зернових культур? «Передусім, це економія посівного матеріалу до 40%, ідеальне розкладання насіння, розширення зон живлення. Перенісши технології точного висіву на цю машину, ми використовуємо додаткові аксесуари, які дають змогу одержувати одночасні та більш ранні сходи, тоді полегшується дальший обробіток. Оскільки немає конкуренції, рослини краще живляться, інтенсивніше розвиваються, бо в нас є можливість подати до зони сівби мікродобрива або захистити рослини додатково, завдяки чітко витриманій відстані краще відбувається кущення. На дослідних полях, де озимина була висіяна наприкінці жовт­ня з міжряддями 25 см, із нормою висіву 80 насінин на 1 м2, ми одержали чудові сходи», – розповідає представник компанії Сергій Марченко. Фахівець пояснив, що клієнтам, які займаються органічним виробництвом, MONOSEM пропонує культиватор для роботи з міжряддями завширшки 25 см. Тобто фермерам потрібна лише одна сівалка на всі випадки та агрегат для механічної обробки посівів. Від такого рішення зростає економіка господарства, бо досягається просто шалена економія на засобах захисту, фермер одержує додаткову маржу завдяки чистій продукції, і, звісно, радіє довкілля. Культиватор може бути обладнано камерою, яка дає змогу працювати йому практично цілодобово, тому що чітко веде по ряду з чудовою точністю, відповідно можна збільшити швидкість і продуктивність, господар може не зважати на погоду під час догляду за посівами  – сиро, вітряно чи спекотно, що гальмує роботу обприскувачів. «Сівалка – прототип, виготовлена в режимі передсерійного виробництва, ми випробовуємо цю модель для того, аби вийти на ринок із чітким розумінням, як вона себе покаже на полях  у всіх сенсах, які цікавлять аграрія», – підсумовує Сергій Марченко. 

 

Сівба у стилі Tempo

Якщо ви думаєте, що компанія Väderstad спочиває на лаврах після своїх революційних проривів, які було досягнуто 1992­го й 2013 рр., коли вона створила зернову сівалку Rapid й агрегат для точної та швидкісної сівби Tempo, то помиляєтеся, бо шведський гігант повсякчас у пошуках інновацій. Нагадаємо, що завдяки своїм проривам компанія домоглася подвоєння швидкості за радикального поліпшення якості, що одразу дало змогу аграріям почуватися впевненіше в умовах коротких і раптових весен. «Клієнтам, які задивляються на наші сівалки, ми радимо: не купуйте наші агрегати, якщо збираєтеся сіяти соняшник або кукурудзу на швидкості, меншій 10 км/год., а якщо вирівняєте поле, можете сіяти навіть на швидкості понад 17 км/год.», – говорить генеральний директор компанії Väderstad Віталій Філатов. Українські аграрії проголосували за точність і швидкість сівби своїми грошима. Вже понад 800 машин цього бренда працює на полях нашої країни.

V derstad: система автоматичної зміни міжрядь Widelining

V derstad: система автоматичної зміни міжрядь Widelining

 

У Ганновері компанія Väderstad представила кілька новинок. Одна з них – система контролю висіву насіння та добрив SeedEye. У чому її революційність? Перед тим, як почати сівбу, агрегат слід відкалібрувати, і якщо раніше це забирало трохи часу, то нині оператор сідає до кабіни трактора, набирає на планшеті норму висіву – кількість насінин на 1 м2 – і машина автоматично підтримує цей режим. Окрім того, компанія Väderstad презентувала ще одну новинку – високошвидкісну сівалку точного висіву TempoL. Це перша сівалка із централізованим бункером завантаження насіння. Тепер немає потреби в заповненні кожної висівної секції окремо, можна подати насіння лише в один центральний бункер, з якого насіннєвий матеріал розподіляється до кожної висівної секції. Сівалки TempoL мають бункер об’ємом 3000 л. Можуть бути оснащені 8­24­ма висівними секціями із шириною міжряддя – 450­800 мм. Ця сівалка агрегатується з тракторами потужністю від 150 к. с.

І, нарешті, про срібну нагороду. Її компанія Väderstad одержала за систему автоматичної зміни міжрядь Widelining. Управління нею відбувається прямо з кабіни трактора. Потреба у зміні ширини міжрядь нерідко виникає під час сівби куку­рудзи на силос. У такому разі фермери використовують агрегати для внесення органічних добрив із колесами завширшки 800­900 мм. Міжряддя завширшки 75 см не дають змоги використовувати ці машини, для цього слід робити технологічну колію або використовувати машини з вужчими шинами. Було підраховано: якщо прибрати один рядок для технологічної колії, втрачається 8% врожаю. Widelining дає змогу перемикати технологічну колію без вимикання окремих рядів на сівалці під час точного висіву. Завдяки управлінню технологічною колією та автоматичному зміщенню рядів можна використовувати колію завширшки 105 см для внесення рідких добрив без виключення рядів, не втрачаючи при цьому цінної площі живлення. Колії створюються з допомогою чотирьох гідравлічно регульованих висівних секцій на рамі сівалки. Так міжряддя поряд із коліями завширшки 105 см переходитимуть на ширину від 75 до 60 см, чого цілком достатньо для проходження техніки для внесення рідких добрив. 

Інструмент для справжнього профі

Кverneland відзначився оновленою сівалкою точного висіву для просапних культур Optima. Нова модель позначається як TF Profi 2. «Це машина – прототип, із центральним бункером, під час сівби він перебуває під тиском, із бункера насіння надходить у висівний апарат, а там уже відбувається його розділення. Під тиском у висівному апараті насіння втискується в гнізда на висівному диску, й уже надалі кожна насінина надходить зі швидкістю 70 км/год. у висівний канал, в якому стоїть датчик, що реєструє насіння. Завдяки цим особливостям сівалка може працювати зі швидкістю 18 км/год.», – розповідає менеджер компанії Володимир Павловський.

Kverneland TF Profi 2

Kverneland TF Profi 2

 

Я висловлюю сумнів. Усі декларують таку швидкість, однак на практиці виходить менше, зауважую. Для забезпечення сівби на максимальній швидкості слід поле підготувати, однак за замульчованою площею агрегат легко іде зі швидкістю 15­16 км. У цій моделі представлена SX­швидкісна секція з тиском у дозаторі. Нова Optima має робочу ширину 6 м (5,6 м) і бункер для добрив на 2000 л. Висівні центри e­Drive II обладнано електроприводами. Optima TFprofi добре зарекомендувала себе в агрегатуванні з малопотужними тракторами типу МТЗ потужністю від 90 к. с. Під час комплектації аграрій має право на вибір: секції Optima HD II або швидкісні секції Optima SX. Сівалка на пристойній швидкості може сіяти всі види просапних культур із міжряддями 70/75/76 см, має інтегровану систему внесення добрив, повну ISOBUS­сумісність, може використовуватися в системах точного землеробства, має транспортну ширину до 3 м. «Наступного року на ринок України буде поставлено 3­4 сівалки зі швидкісними секціями SX, а на другому етапі український аграрій одержить сівалку з центральним бункером», – обіцяють менеджери компанії.

SKY Easy Drill

SKY Easy Drill

 

Уже доволі відомий в Україні комплекс SKY Easy Drill постав на виставці AGRITECHNICA в оновленому вигляді. Він почав використовувати систему ISOBUS, технологію e­Drive, яка поліпшує управління висівними секціями, з’явилася можливість відмикання сошників із кабіни трактора. У висівній секції конструктори вдосконалили анкер і патрубок, через які насіння стало потрапляти до висівного ложа швидше та не­ушкодженим. У висівній секції зменшилася кількість точок обслуговування, що позитивно впливає на продуктивність агрегату. Бункер для насіння збільшено до 5100 л, а також встановлено додаткову ємність для мікродобрив. Тобто тепер сівалка практично має чотири бункери: основний розділений на дві частини, й два додаткових – по 120 л.

Унікальність цього посівного комплексу ще й у тому, що він може висівати до чотирьох культур водночас на дві різні глибини. Також конструкція агрегату дає змогу міксувати добрива. Наприк­лад, висіваючи ріпак, можна додатково вносити ще два види добрив або ж підсівати покривні культури водночас із висіванням основної культури. Експерти стверджують, що аналогів із подібним набором функцій на ринку поки що немає. Позаяк добрива та насіння йдуть через різні висівні патрубки, культури можна висівати на різну глибину.

Horsch Maestro DV

Horsch Maestro DV

 

Посівний комплекс однодисково­анкерний, притискне зусилля становить до 250 кг, а тому його можна використовувати у технологіях No­till, Mini­till та для основного обробітку ґрунту після оранки. Сівалка може сіяти як по сухому ґрунту, так і по вологому, завдяки перенесенню тиску на передню частину в разі збільшеної вологості або ж на задню частину під час роботи за умов недостатньої вологи задля створення кращого контакту насіння з ґрунтом. Висівний апарат Easy Drill здатний висівати норму від 1 до 450 кг/га. Калібрування сівалки відбувається в напівавтоматичному режимі та не потребує зміни елементів висівної котушки за зміни фракції зерна.

 

Ваш вихід, Maestro!

Для компанії HORSCH AGRITECHNICA стала майданчиком, з якого стартують у світ нові моделі машин. Відвідувачі стенда мали змогу побачити нові покоління в сегменті 8­ і 12­рядних сівалок Maestro. Новий модельний ряд містить три серії: CV, DV і RV.

Головна родзинка нових Maestro – універсальність. Ця якість забезпечується великим центральним бункером з об’ємом 2800 (односекційний бункер) або 3500 л (двосекційний). У несній рамі, на якій встановлюється бункер, передбачене чотириточкове навішування, за допомогою якого можна агрегатувати просапну або зернову шину, а в майбутньому ще й використовувати цей бункер для локального внесення добрив під час обробітку ґрунту. При цьому є можливість встановлення і бункера для внесення мікрогранул об’ємом 200 л. Завдяки цьому сівалка може провести сівбу та локально внести близько трьох видів добрив.

Спеціально для цих сівалок HORSCH розробив новий дозувальний елемент. Простота вакуумного дозатора AirVac пояснюється насамперед відсутністю відсікача насіння, що потребує в інших конструкціях надто тонкого налаштування. Позаяк тут цього елемента немає, слід лише правильно підібрати дозувальний диск. Ця конструктивна особливість потенційно дає змогу використовувати машину для пунктирної сівби не лише традиційного набору просапних культур (куку­рудзи, соняшнику, цукрових буряків і сої), а й ріпаку, гороху та інших бобових культур. Дозатор має елект­ричний привід, що забезпечує безпроблемну роботу таких електронних систем, як Section Control або Variable Rate.

Посівні модулі були також модифіковані задля підвищення жорсткості й довговічності конструкції, яка перебуває під високим гідравлічним тиском. Сюди додалися і мобільні кріп­лення, що дають змогу швидко переоснащувати машини з 8­модульної на 12­модульну та навпаки, що було головною вимогою зацікавлених у такій техніці клієнтів.

KUHN MAXIMA 3

KUHN MAXIMA 3

 

Усі Maestro вносять добрива індивідуальним туковим сошником в однодисковому виконанні, який має особливі переваги на в’язких ґрунтах. Сошник для добрив інтегровано до загальної конструкції посівного модуля, який не ускладнює переобладнання машини з однієї ширини міжрядь на іншу. Всі інші додаткові опції моделей­попередників, як, наприклад, різні види ущільнювальних коліс, системи автоматичного довантаження секцій або можливість роботи за картами завдань було збережено в нових машинах у повному обсязі.

Було би дивно, якби на виставці AGRITECHNICA не відзначився ще один відомий виробник сівалок – компанія KUHN. Із Ганновера до України наступного року поїде нова сівалка MAXIMA 3 з електричним приводом. Новий агрегат пропонує аграріям чимало переваг. Серед них налаштування параметрів висівання з кабіни, відмикання рядка за допомогою GPS або вручну. До речі, відмикання рядка за допомогою GPS здійснюється завдяки вимиканню двигуна на кожному рядку – це дає змогу істотно економити насіння.

Всі виробники більшою чи меншою мірою електрифікують сівалки, проте MAXIMA 3 в цьому плані сягнула максимального рівня, через те вона й MAXIMA. Тому немає потреби використовувати електричну енергію трактора, позаяк кожна сівалка має власний генератор змінного струму. Новий термінал ISOBUS CCI 1200 забезпечує вищу продуктивність, кращий огляд і більшу універсальність. Його великий сенсорний екран дає змогу водночас відбивати й переглядати кілька найважливіших для водія параметрів. Цей новий термінал є унікальним на ринку, позаяк два різні інтерфейси можна переглядати на одному екрані.

 

Максим Сніжко

Агротехника Украины - журнал про технологии техники для сельского хозяйства

Сільське господарство як базис агропромислового комплексу кожної держави, розвивається з наданням максимуму уваги з боку уряду і приватних осіб. На сторінках нашого спеціалізованого журналу, представлена перевірена редакторами та корисна інформація для фермерів і інженерів, агрономів і керівників агропромислових комплексів, описується агротехніка й особливості застосування сільгосптехніки.

Для передплатників і відвідувачів: корисні дані на сторінках онлайн-журналу

Орієнтуючись на використання передових та інноваційних технологій і підвищення зручності пошуку інформації в інтернет-просторі, наш журнал створений для досвідчених і початківців фахівців

  • на сторінках онлайн-журналу публікується перевірена інформація про сільськогосподарських машинах і агротехніку, оновлення на ринку і новини від виробників;
  • інтернет-ресурс відкриває доступ до корисних і ретельно обробленим, відібраним даних, які необхідні для підвищення ефективності ведення сільського господарства;
  • тематичне розмаїття публікованих матеріалів і адаптований інтерфейс ресурсу допомагає швидко і в доступному форматі отримати доступ до необхідної інформації.

Опубліковані матеріали доповнюються фотографіями та містять перевірені, достовірні дані й зберігаються в архіві.

Користувачі та відвідувачі, рекламодавці й працюють в агропромисловому комплексі можуть оформити безкоштовну передплату і співпрацювати з нашим журналом. Ми працюємо для людей, зацікавлених в розвитку АПК, які прагнуть до підвищення ефективності й прибутковості власного бізнесу!