Sherp не зупинити

ТЕГИ:

Лада-Олександра Антомонова

 

Sherp неможливо забути! Про нього неможливо не писати! Славетний український всюдихід продовжує безперешкодно долати континент за континентом. Болота, гори, пустелі, озера, непролазні хащі будь­якої національності… Якщо Sherp не підкорив якусь Богом забуту непрохідну місцину, це лише тому, що він там ще не був.

 

Машина з необмеженими можливостями

Sherp – дуже серйозний хлопець! І як тут не бути серйозним, коли йдеться про виживання, порятунок людських життів і про їзду в найекстремальніших умовах. Алюмінієвий корпус автомобіля, інженерно обґрунтований дизайн, продумана до дрібниць конструкція здатна провезти екіпаж за будь-яких обставин і без жодних доріг.

Колеса – не лише дизайнерська «фішка» Sherp, а й інженерна потреба. В одному колесі міститься 850 л повіт­ря, що забезпечує плавучість машини. Крім того, кожен диск колеса – це модифікована 58‑літрова каністра дизельного пального. Таке ноу-хау робить снігоболотохід автономним і мало залежним від заправлянь.

Горизонтальний малюнок протектора додає прохідних і швидкісних якостей, а тиск у шинах регулюється з кабіни. Колеса повністю накачуються за 30 с. На зовсім спущених колесах Sherp може залазити з води на крижину. Приспускати шини потрібно й перед складною ділянкою, такою, як повалені дерева, наприклад. А от перед заходом у воду – тиск має бути максимальним. Колеса накачуються перемиканням подачі вихлопних газів у шину через спеціальну заслінку, якою також керують із кабіни.

Шини наднизького тиску для Sherp на спецзамовлення виготовляє білоцерківський завод. Усі чотири колеса пов’язані між собою трубками так, що якщо одне колесо зминається, наїжджаючи на перешкоду, то повітря з нього переходить до інших коліс. Гума завтовшки лише у 2 см дає змогу Sherp пересуватися по пеньках, сучкуватих корягах, по гострому камінню, залишаючись неушкодженою.

Завдяки колесам і правильному розміщенню кабіни, досягається надзвичайна стійкість і стабільність автомобіля. Центр ваги перебуває ближче до колісної осі, тому всюдихід долає прямі й повздовжні підйоми у 45°.

Кабіна Sherp герметична, а найтовстіший шар сталі – на дні. У разі поломки оператор Sherp може ремонтувати його зсередини, доступ до всіх механізмів можливий, якщо зняти внутрішню обшивку та внутрішні елементи підлоги.

На відміну від інших всюдиходів, Sherp не має підвіски в класичному розумінні цього слова. Всі чотири осі коліс жорстко кріпляться до корпусу й не мають можливості рухатися в жодній площині. Замість звичної механічної підвіски була використана пневмоциркуляційна. Всі чотири колеса з’єднано пневматичною системою, тією, яка відповідає за підкачування.

У центральній частині корпуса розміщено двигун та основні елементи трансмісії. Деталі для Sherp на 95 % виготовляють на заводі. Основою силового пристрою є дизельний японський двигун 1,5 Kubota V1505‑t із потужністю 44 к. с. Такі двигуни встановлюють на невеликих екскаваторах. Двигун з’єднується з 5‑ступінчастою коробкою передач. Трансмісія Sherp відповідає не лише за передачу крутного моменту на колеса, а й за керування автомобілем. На всюдиходах встановлено механізми повороту власної розробки, що основані на фрикційних механізмах. Всюдихід керується педалями газу та зчеплення, коробкою передач, а також двома важелями, що з’єднані з гідравлічними приводами бортових гальм. Так машина розвертається за «танковим» методом на місці, зупиняючи колеса з одного боку й запускаючи з іншого. Витрата пального становить 2‑3 л / год. Якщо врахувати, що запас палива у Sherp – понад 280 л, то виходить, що він може їхати без зупинок більш як чотири доби, або приблизно 1000 км навпростець.

 

Знайомство триває

Мені пощастило говорити із Сергієм Самохваловим, співвласником компанії Sherp.

 

– Чи не планує, часом, Sherp нових проектів?

– Ми працюємо над новими комерційними машинами. Це принципово нове покоління техніки – всюдиходи з вантажопідйомністю у 3 т. Потребу у створенні таких машин було продиктовано вимогою ринку. Це фактично машини для B2B-сег­менту, але більше про неї я сказати не можу, позаяк ось-ось має відбутися її офіційна презентація. Тож незабаром ви про все дізнаєтеся.

 

– Чи потребує Sherp реклами?

– Реклама – це та сфера, куди нам не доводиться вкладати кошти. Sherp не потребує реклами через дуже високу впізнаваність. У нас вийшли яскраві ролики, які самостійно «мандрують» Інтернетом. Нещодавно ми були на виставці SEMA-2018 у Cполучених Штатах Америки. Відвідуваність цієї виставки становить 300‑350 тис. осіб. У нас був маркетолог із Канади й він оцінив впізнаваність продукту. Не бренда, позаяк мало хто знає, як називається «ця-крута-машина-на-великих-колесах-з-YouTube», але впізнають її у США 80‑90 % відвідувачів виставки.

 

– Півроку тому снігоболотоходи Sherp виходили на канадський ринок, а нині ми говоримо про ринок США.

– Sherp нещодавно вийшов на ринок США. Ми продаємо машини для комерційних й урядових структур. Ми, як і раніше, не співпрацюємо з військовими, а машини здебільшого застосовуються рятувальними структурами, експлуатаційними організаціями. Це фактично всі сфери експлуатації, які пов’язані зі з’їздом з дороги: для моніторингу, ремонту, доставки персоналу. Нещодавно одна енергетична організація у США зробила замовлення на 30 машин.

 

– Логічно припустити, що найгірші дороги в Африці. Як просувається підкорення Африки?

– World Food Programme використовує Sherp у своїх програмах і завдяки їм відмовилася від гвинтокрилів на чималому проміжку маршрутів. Це здешевило для них доставку продуктів у 20 разів. Ця гуманітарна організація постачає продукти у важкодоступні місця – іноді гвинтокрилами, інколи в руках доводиться доносити. У Південному Судані був 300‑кілометровий маршрут, куди їм дуже складно було переправляти продукти. Наразі вони завезли продукти баржею та останні 15 км перевозили їх на Sherp. Організатори дуже задоволені експлуатацією машин і можливостями, які тепер з’явилися. Ми маємо чимало позитивних відгуків. Наша машина потрібна там, де немає доріг (в Африці, в Амазонці), там, де розв’язати проблему можна лише авіацією.

Водночас, хай як це дивно, наші машини потрібні навіть у густозаселеній Європі. Обов’язково знай­деться озеро, посеред якого стоїть стовп, де потрібно замінити ізолятори. Sherp поступово підкорює всі континенти. До Латинської Америки та Азії просто ще не дійшли руки.

 

– Чи не з’явилися у Sherp конкуренти?

– Sherp не має конкурентів. Є шведський всюдихід ВV-206, але це дуже дорога військова машина. Наразі цією компанією володіє BAE – це найбільший у світі концерн із виробництва зброї, великої зокрема. Проте ці машини не для комерційного сегмента й уже точно не для приватного. На вторинний ринок вони можуть потрапляти хіба що зі складів – запасників НАТО.

 

– Чи виконуєте ви спеціальне доукомплектування або поліпшення всюдиходів Sherp, наприклад, кондиціонером?

– Технічні характеристики не змінюються, але в конкурентному полі нас може втримати лише прогрес. Ми продовжуємо тестування та випробування, збираємо відгуки, але однак украй рідко отримуємо запити на поліпшення. ROPS (roll over protection system) – чи не єдина спеціальна вимога доукомплектування всюдиходу, що має на меті надати додатковий захист для людей, які перебувають усередині машини під час надзвичайної ситуації. Наявність цієї системи із зовнішніми захисними елементами – вимога world protection system, а також умова успішного просування на північноамериканському ринку, де людське життя коштує дуже дорого, а для B2B-сегмента машини без захисних систем не купують. Те, що стосується роботи над поліпшенням рівню комфорту, нас це не цікавить, тож ставити кондиціонер на Sherp ми не збираємося.

 

– Яка динаміка продажів всюдиходів?

– Щороку продажі Sherp зростають удвічі. Цього та наступного року ми плануємо розпочати продажі в Україні. Ми побачили потребу на вітчизняному ринку. Попит формується там, де багато заболоченої місцевості.

 

– Чи не розглядаєте ви можливість використання елект­родвигунів або сонячних панелей у майбутньому?

– Про електричні Sherp говорити зарано. Тим паче про сонячні панелі. За нинішніх умов розвитку технології це неможливо.

 

– Як Sherp готується до світової фінансової кризи, що наближається?

– Криза? Ні, не чули…

 

Агротехника Украины - журнал про технологии техники для сельского хозяйства

Сільське господарство як базис агропромислового комплексу кожної держави, розвивається з наданням максимуму уваги з боку уряду і приватних осіб. На сторінках нашого спеціалізованого журналу, представлена перевірена редакторами та корисна інформація для фермерів і інженерів, агрономів і керівників агропромислових комплексів, описується агротехніка й особливості застосування сільгосптехніки.

Для передплатників і відвідувачів: корисні дані на сторінках онлайн-журналу

Орієнтуючись на використання передових та інноваційних технологій і підвищення зручності пошуку інформації в інтернет-просторі, наш журнал створений для досвідчених і початківців фахівців

  • на сторінках онлайн-журналу публікується перевірена інформація про сільськогосподарських машинах і агротехніку, оновлення на ринку і новини від виробників;
  • інтернет-ресурс відкриває доступ до корисних і ретельно обробленим, відібраним даних, які необхідні для підвищення ефективності ведення сільського господарства;
  • тематичне розмаїття публікованих матеріалів і адаптований інтерфейс ресурсу допомагає швидко і в доступному форматі отримати доступ до необхідної інформації.

Опубліковані матеріали доповнюються фотографіями та містять перевірені, достовірні дані й зберігаються в архіві.

Користувачі та відвідувачі, рекламодавці й працюють в агропромисловому комплексі можуть оформити безкоштовну передплату і співпрацювати з нашим журналом. Ми працюємо для людей, зацікавлених в розвитку АПК, які прагнуть до підвищення ефективності й прибутковості власного бізнесу!