Тихо! Працюють роботи!

ТЕГИ:

Агрокібербестіарій. Підсумки

 

«Робот ніколи не замінить людину».

Людожер

 

Ну, що тут поробиш? Закінчилася безРОБОТна епоха і ... добре. Бо новий час, нові виклики, новий світ чекає, врешті­решт. Світ нових рас, кольорів, звуків, образів, запахів, смаків, дотиків... Так, Ai (Artificial intelligence, штучний інтелект) – не єдина раса, яка існуватиме поруч із нами: будуть і ГМ­люди, й CRISPR­відредаговані, й боти­істоти, й біологічні та кібернетичні симбіоти, й клони з химерами та мутантами. Останні – не дай Боже, звичайно, але й вони можуть з’явитися, якщо не подбаємо про свій дім – Землю. Якщо ж не так далеко дивитися, то в найближчій перспективі роботи працюватимуть замість нас (і вони вже активно працюють), а нам залишиться креатив, прискорення, рішення та повна відповідальність за ці рішення. Ласкаво просимо до виходу!

 

Інтенсивний світ

Компанія PriceWaterhouse­Coopers налякала нас, грішних, принаймні тих, хто ознайомився з її дослідженням щодо кіберзагрози мільйонам робочих місць у Великій Британії впродовж п’ятнадцяти років. Ні, йдеться не про хакерські атаки. Люди потерпатимуть від автоматизації з роботизацією у найвпливовішій країні світу. А тренди... Тренди швидко розлітаються по головах. Про загрозу Ai на Туманному Альбіоні: першими під загрозу звільнення вже потрапили працівники гуртової та роздрібної торгівлі, а також складські роботяги. Звичайно, на цьому воно не зупиниться, це, радше, початок. Market Research Engine прогнозує, що до кінця 2020 р. весь загальний обсяг ринку агроботів становитиме $ 16,8 млрд, а вже 2025‑го – всі $ 75 млрд. Ринки: Європа, Північна Америка, країни Азіатсько-Тихоокеанського регіону тощо.

Безглуздо заперечувати, що автономні машини в сільському господарстві здатні робити всю важку і брудну роботу й можуть істотно полегшити наше життя. І погіршити водночас. Роботи працюватимуть за нас і в полях, і добре, якщо не вживатимуть їжу теж замість нас. А що? Хто рано встає, тому Бог дає. Хто не працює, то й Бог у поміч, слабенька людинко, а роботам відпочинок узагалі не потрібний: бездушні істоти можуть працювати цілодобово, вони не хворіють, вони й трудяться, і прядуть, а якщо зламаються раптово, їх ремонтуватимуть інші штучні працівники-фіксики. В АПК щороку механічних прислужників дедалі більшає, вони поступово, але дуже впевнено вдосконалюються, та ледь не вголос вже вимагають: «Дорогу! Дорогу!».

 

Hit the road Jack!

Напевно, цю пісню Рея Чарльза «Забирайся, Джек» знають ледь не всі. Проте в цьому матеріалі точно не про пісню, йдеться про універсального кіберпомічника від фірми-виробника роботів Small Robot Company та фахівців із Бристольського університету під назвою Jack. За задумом, ця немаленька 3‑метрова машина завважки 250 кг має замінити більшу частину сільськогосподарських інструментів. Один із власників Small Robot Company Скотт Робінсон пояснив, що за останні 30 років на сільське господарство серйозно виросли витрати, а прибутки залишилися ті самі.

Jack має змінні модулі, може виконувати різні функції: орати землю, сіяти насіння на оптимальну глибину, збирати врожай, навіть траву підстригає. Програмна начинка цієї шайтан-машини називається Wilma: це – штучний інтелект, який уже непогано орієнтується в землеробстві. Отже, стережіться, агрономи! Вихід на ринок цього диво-робітника заплановано на 2021 р. «Джека» й продаватимуть, і здаватимуть в оренду. Звичайно, що робот замінить певну кількість людей. «Забирайся, Джек», – лише й прокричать залізному істукану тисячі універсальних сезонних працівників-луддитів.

 

Автоматизовані трактори

Тут ми трішечки поговоримо про автономні трактори. Цікавий тренд, до речі. Варто згадати в нашому агрокібербестіарії трактор Spirit від Autonomous Tractor Corporation – першої компанії, яка вирішила вивести дизель-електричну технологію на ферму. До речі, технологію названо eDrive, і вона працює як модернізована система для старих тракторів. Spirit координується за допомогою двох контролерів, що пересуваються полем, орієнтуючись на сигнали від передавачів на краях ділянки. Має 5,2‑літровий дизельний двигун Isuzu, який і генерує електрику, а вона вже біжить до електромоторів, а ті, своєю чергою, крутять колеса цього бездушного монстра.

Ще один трактор-безпілотник – АгроБот від Avrora Robotics. Машина має комп’ютер зі штучним інтелектом, може керуватися як самостійно, так і за допомогою оператора. Система пропонується для автоматизації передпосівного обробітку ґрунту, сівби, догляду за посівами, а також збирання врожаю та чищення території.

До теми, у поле зору не міг не попасти й Agribot, створений завдяки науковому тандему Agrirobo, Університету природних наук у Вроцлаві та Вроцлавського технологічного університету. Це – автономна гусенична машина, яка виконує різні роботи на фермах та в саду. Нічого наддивовижного на сьогодні: самостійно рухається між рослинами, але за стандартизованою шириною, може виконувати дві операції за прохід, має встановлені косарки, секатори, розпилювачі та спецпристрої, що дають змогу збирати фрукти. Й хоча цьому автономному трактору вже понад п’ять років, побачити такий у нашої бабці на городі ми навряд чи зможемо.

А ось безконтактний трактор Case IH на базі трактора Magnum Case IH – ще дуже свіжа машина. Навіть просто подивитися на неї приємно: плавні лінії, футуризм легкий і комфортний. Робот має інтерактивний інтерфейс і дає змогу здійснювати дистанційний контроль за запрограмованими операціями. Просунута бортова система складає карту ефективних маршрутів і самостійно обчислює ширину причіпного обладнання. Можливості «залізного коня» дають змогу серйозно посилити ефективність усіх важливих операцій: від розпилення та обробітку ґрунту до збирання врожаю. Тут втілено найсучасніші напрацювання в телеметрії, передачі даних і навігації.

У фокусі нашої уваги опинився й вельми перспективний, спритний такий безпілотний (отже, самостійний) тракторчина, який водночас позиціонується і як автономна польова платформа під назвою DOT від канадського інженера Норберта Божота. Ну, тут як сталося? Змайстрував він цю конст­рукцію, що чимось трішечки нагадує творіння швейцарського скульптора Жана Тенглі, показав ту платформу на сільськогосподарській виставці у Західній Канаді й тепер уже хоче популяризувати свого автономного металевого «коня» у колах місцевих фермерів. Може, й до нас дійде.

 

Роботи для збирання врожаю

Agrobot SW6010 у сукупності з AGSHydro – це багаторукий робот – збирач ягід у сукупності з гідропонною системою. Просто ідеальне рішення, наприклад, якщо слід терміново зібрати врожай полуниці, а робочих рук гостро не вистачає. Тоді, звичайно, з таким помічником результат відчувається відразу. До того ж робот може не лише збирати ягоду, а й автоматично її сортувати по ящиках. Погодьтеся, вельми корисна опція для господаря. Отже, бажаємо ми того чи ні, з часом саме такі машини витіснять сезонних працівників, які ще приїздять на збирання ягід, аби трохи підзаробити.

Компанія Energid створила свого помічника з багатьма кінцівками, але для збирання цитрусових, зокрема апельсинів і грейпфрутів. Виглядає це як комбайн із буксиром.

Компактнішим щодо попереднього здається робот від Dogtooth Technologies: машина за допомогою комп’ютерного зору може визначати стиглі ягоди й навіть самовдосконалюється у стратегіях збирання. Такий собі ягідний термінатор. Щодо ягід – орієнтується за кольором, у просторі – за суперточними координатами GPS.

Adigo Field Flux Robot, таке собі робокоромисло зовні, від компанії Adigo, націлено на аналіз ґрунту. За допомогою спеціальних блоків відбувається той процес. Ну й, звичайно, визначає воно на полі кількість азоту, допомагає запобігти негативу від впливу тої речовини, елементу п’ятнадцятої групи. Тестує ця залізяка усього годину, хоча зазвичай такий тест займав 27 год. Отже, економія наявна, економія – є. І це можна і варто застосовувати: коли воно на користь, то варто спробувати, хіба ж не так? Компанія має намір зробити те робокоромисло легшим на підйом, у прямому та переносному сенсі. Ну, й продуктивність підвищити, але ж, як то кажуть, немає межі досконалості.

 

Свят Філатов

 

Агротехника Украины - журнал про технологии техники для сельского хозяйства

Сільське господарство як базис агропромислового комплексу кожної держави, розвивається з наданням максимуму уваги з боку уряду і приватних осіб. На сторінках нашого спеціалізованого журналу, представлена перевірена редакторами та корисна інформація для фермерів і інженерів, агрономів і керівників агропромислових комплексів, описується агротехніка й особливості застосування сільгосптехніки.

Для передплатників і відвідувачів: корисні дані на сторінках онлайн-журналу

Орієнтуючись на використання передових та інноваційних технологій і підвищення зручності пошуку інформації в інтернет-просторі, наш журнал створений для досвідчених і початківців фахівців

  • на сторінках онлайн-журналу публікується перевірена інформація про сільськогосподарських машинах і агротехніку, оновлення на ринку і новини від виробників;
  • інтернет-ресурс відкриває доступ до корисних і ретельно обробленим, відібраним даних, які необхідні для підвищення ефективності ведення сільського господарства;
  • тематичне розмаїття публікованих матеріалів і адаптований інтерфейс ресурсу допомагає швидко і в доступному форматі отримати доступ до необхідної інформації.

Опубліковані матеріали доповнюються фотографіями та містять перевірені, достовірні дані й зберігаються в архіві.

Користувачі та відвідувачі, рекламодавці й працюють в агропромисловому комплексі можуть оформити безкоштовну передплату і співпрацювати з нашим журналом. Ми працюємо для людей, зацікавлених в розвитку АПК, які прагнуть до підвищення ефективності й прибутковості власного бізнесу!