Досвід Новофарм: практика сучасного господараювання

ТЕГИ:

День поля компанії НОВОФАРМ відбувся на базі одного з найцікавіших господарств, що входять до її розгалуженої структури - «Компанії Фармко»

 

За ті роки, відколи «Фармко» орендує землі на Полтавщині, способи і результати господарювання тут змінилися кардинально. Від самого початку стару техніку і застарілі технології активно змінювали найефективнішими світовими новинками. Імідж піонера сучасних систем землеробства компанія продовжує підтримувати, тісно співпрацюючи з зарубіжними селекціонерами, розробниками техніки та технологій. Цього разу гостям дня поля «НОВОФАРМ» запропонували знайомство з новими зразками гібридів кукурудзи американської компанії SABRE SEEDS та європейської SAATEN UNION, кількома різновидами системам GPS-навігації для точного землеробства, а також комплексами для обробітку грунту, посіву, догляду та збирання основних сільськогосподарських культур. Згадані комплекси складалися з техніки, яку активно використовує на своїх полях сама компанія, отримуючи чудові результати як в урожайності, так і в збереженні грунтів та економії ресурсів. тому особливу зацікавленість у підприємців, що з’їхалися з багатьох областей України, викликала польова демонстрація роботи механізмів, завдяки яким «НОВОФАРМ» сьогодні активно переходить на поки що нову, але доволі перспективну для України технологію Strip-Till.

Стріп-тіл: майже те, що ви подумали

Не сумніваємося, що просунуті українські аграрії вже в курсі як прямого, так і сільськогосподарського перекладу вищезгаданого терміну. Але, зважаючи на велику кількість запитань, що їх задавали гості Дня поля у Машівці, зупинимося на деяких азах технології стрічкового внесення добрив, поіменоіваної таким терміном.

Застосування Strip-Till, за даними канадських фермерів, які його активно застосовують, забезпечує підвищення урожайності кукурудзи на 4,5 ц/га, пшениці, ярого ячменю і ріпаку — на 2-3,5 ц/га і дозволяє знизити затрати при внесенні добрив на 60-70% порівняно з традиційним розкидним способом. Канадські фермери свідчать, що при цьому затрати на застосування 1 кг азоту у вигляді рідкого безводного аміаку на 57% нижчі, ніж при використанні карбаміду та аміачної селітри.

Застосування безводного аміаку й економічно вигідне: задіяно менше техніки, знижується витрата ПММ і трудові витрати. Велика ефективність рідкого аміаку обумовлюється рівномірнішим розподілом його в орному шарі, кращою доступністю активної речовини рослинам (добриво розташоване в напрямку росту коренів у ґрунті, а не на поверхні, звідки складніше одержати корисні речовини). Під впливом безводного аміаку в ґрунті збільшується кількість рухливих форм фосфору, калію і мікроелементів, що поліпшує режим харчування рослин. Він стійкий проти вимивання осінньо-весняними опадами і поливними водами. Комплексний агрегат для внесення безводного аміаку може бути налаштований як для традиційних систем землеробства, так і відповідати сучасним вимогам до грунтозберігаючих технологій обробітку грунту. Він залишає пожнивні залишки для зменшення ерозії і збереження вологи між рядками, створюючи при цьому однорідну структуру ґрунту в місці висіву і забезпечуючи кращий контакт ґрунту і насіння для рівномірного проростання. Підприємці, котрі зацікавилися технологією Strip-Till, після демонстрації роботи агрегату, визначили як мінімум чотири позиції, які переконали їх у доцільності застосування стріп-тілу на своїх полях:

  1. Технологія Strip-Till максимально узгоджена з природними процесами: пожнивні рештки, що залишаються між рядками, не дають випаровуватися волозі.
  2. Strip-Till дозволяє раціоналізувати внесення добрив: внесені з осені, вони за зиму перетворюються на максимально корисні для рослин речовини з максимальним індексом засвоєння (при одночасному внесенні з насінням добрива втрачають до 60% можливості бути засвоєними рослиною)
  3. Можливість розділити осіннє внесення добрив з весняним посівом дозволяє значно скоротити терміни, а отже і підвищити ефективність посівної кампанії. Наприклад, при сівбі кукурудзи співвідношення маси насіння і добрив (25 кг/га до 100 кг/ га) примушує втрачати час на постійне довантажування добривами. Специфіка внесення добрив часто пов’язана з дрібними поломками механізмів через грудкування, потрапляння домішок, та ін. Тому одночасне внесення, згідно з практичним досвідом як вітчизняних, так і зарубіжних аграріїв, зменшує результативність комплексної посівної на 30-40%. Strip-Till дозволяє цього уникнути.
  4. Суцільний покров з пожнивних решток навесні заважає нормальному розвитку теплолюбних культур (кукурудзи, соняшнику, сої), бо затримує прогрівання грунту. A StripTill з осені розкриває для прогрівання смужку землі, в яку потім, завдяки GPS-навігації, ляже насіння.

 

Олександр Сень, начальник Полтавського облсільгоспуправління:

— «Компанія Фармко» взяла в оренду землі у Машівському районі, коли він вважався одним із найдепресивніших по області. І перетворила їх на зразковий приклад того, як треба працювати. Для становлення сільськогосподарського підприємства дуже важливо не «підтягуватися», а одразу увійти в сучасні технології. Менеджери «Новофарму» одразу проводять технологічне переоснащення в базових господарствах. На Полтавщині вони створили один з найбільших в Україні механізованих загонів з сучасною технікою. Одними з перших почали практикувати внесення безводного аміаку. конструктивний внесок компанії в розвиток аграрного господарства області не обмежується впровадженням ефективного сучасного землеробства та інтенсивною закупівлею нової техніки. Важливо й те, що вона забезпечила роботою людей, паї селян перестали заростати бур’янами, а мешканці сіл отримали і матеріальні і моральні підстави для впевненості у завтрашньому дні.

 

GPS-навгація - "зубна щітка" сучасного аграрія

Системи точного землеробства буквально за останні пару років почали перетворюватися для українських аграріїв з екзотики на повсякденну необхідність. На Дні поля «НОВОФАРМу» гостям продемонстрували кілька різновидів GPS-навігаторів, якими, залежно від особливостей грунтів і культур, користується «Фармко». Зокрема, демонстрація технології Strip-Till відбулася за участю агрегату з внесенння безводного аміаку NTX 5310 та трактора STX 535, обладнаного системою GPS і автопілотом компанії Trimble. Глядачі змогли безпосередньо переконатися, наскільки ефективно система дозволяє економити ресурси і час порівняно з застосуванням механічних маркерів.

Зважаючи на високий рівень зацікавленості підприємців, журнал «ЗЕРНО» найближчим часом підготує окрему публікацію на цю тему, в тім числі й стосовно новітніх вітчизняних розробок для точного землеробства, які успішно впроваджуються. Приємно вразило практичне ставлення до GPS-навігації не лише представників великих агропідприємств, але й фермерів, котрі вперше знайомилися з її перевагами. Адже, як зауважив один з гостей Дня поля, без систем ми однозначно не зможемо працювати. вже найближчими роками вони стануть для кожного українського аграрія звичними, як зубна щітка. Бо в жорстких економічних умовах вижити і розвиватися далі зможуть тільки підприємства, котрі матимуть змогу ефективно контролювати рух кожного механізму і розташування кожної зернини на своєму полі. За словами Леоніда Шевцова, заступника директора з розвитку компанії НОВОФАРМ, застосування різних систем GPS-навігації дозволяє максимально точно висівати насіння, ефективніше використовуючи наявні площі, а також значно знизити навантаження на персонал.

Скільки техніки нам потрібно?

Навряд чи ще десь в Україні підприємці - аграрії мали також нагоду побачити в роботі стільки сучасних зразків ґрунтообробної техніки Case IH. З техніки для основного обробітку багатьох гостей зацікавила важка дискова борона RMX 790 та диск-риппер CASE. Видовищно виглядало і збирання кількох сортів кукурудзи комбайнами CASE AFX 2388 агрегатованих кукурудзяними жатками. А основною метою Дня поля «НОВОФАРМу», за словами його організаторів, була можливість показати, що і в Україні сьогодні ефективно використовують сучасні практичні досягнення технічної агрокультури, за якими не треба їхати до Європи та США, а можливо побачити у нас на Полтавщині, де вже 10 років працює і вдосконалює землеробство «Компанія Фармко».

Агротехника Украины - журнал про технологии техники для сельского хозяйства

Сільське господарство як базис агропромислового комплексу кожної держави, розвивається з наданням максимуму уваги з боку уряду і приватних осіб. На сторінках нашого спеціалізованого журналу, представлена перевірена редакторами та корисна інформація для фермерів і інженерів, агрономів і керівників агропромислових комплексів, описується агротехніка й особливості застосування сільгосптехніки.

Для передплатників і відвідувачів: корисні дані на сторінках онлайн-журналу

Орієнтуючись на використання передових та інноваційних технологій і підвищення зручності пошуку інформації в інтернет-просторі, наш журнал створений для досвідчених і початківців фахівців

  • на сторінках онлайн-журналу публікується перевірена інформація про сільськогосподарських машинах і агротехніку, оновлення на ринку і новини від виробників;
  • інтернет-ресурс відкриває доступ до корисних і ретельно обробленим, відібраним даних, які необхідні для підвищення ефективності ведення сільського господарства;
  • тематичне розмаїття публікованих матеріалів і адаптований інтерфейс ресурсу допомагає швидко і в доступному форматі отримати доступ до необхідної інформації.

Опубліковані матеріали доповнюються фотографіями та містять перевірені, достовірні дані й зберігаються в архіві.

Користувачі та відвідувачі, рекламодавці й працюють в агропромисловому комплексі можуть оформити безкоштовну передплату і співпрацювати з нашим журналом. Ми працюємо для людей, зацікавлених в розвитку АПК, які прагнуть до підвищення ефективності й прибутковості власного бізнесу!