Інна Тесленко
Шведська компанія, що давно завоювала авторитет на світовому ринку, працює і в Україні. За цей час обсяги продажів одного з найдорожчих світових брендів виросли в нашій країні в геометричній прогресії.
Найцікавіше те, що в першу чергу сівалки й культиватори VADERSTAD охоче купують ті сільгоспвиробники, з якими компанія укладала свої перші контракти в Україні. Журнал «Зерно» відвідав кілька таких господарств, щоб дізнатися, чим же так зачарували наших підприємців шведські агрегати.
Спочатку ми відвідали Кіровоградську область, де в одному господарстві з самого початку в комплексі почали працювати всі три ключові сільгоспагрегати VADERSTAD. І от що розповів нам генеральний директор виробничого об’єднання «Астарта груп» Микола Козловський:
- Ще в 2006 році на виставці сільгосптехніки в Ганновері ми познайомилися з представниками VADERSTAD по Східній Європі. Дуже сподобалися представлені цією компанією сівалка й дисковий культиватор. Поспілкувалися, розпитали про ціни, які нас просто приголомшили. Ми тоді не зважилися придбати техніку, оскільки підприємство не мало представництва в Україні, - тільки напрацьовувалися контакти. А торік представники українського підрозділу VADERSTAD уже самі на мене вийшли. На цей час ситуація в господарстві дуже змінилася: працівників не додалося, техніка в процесі амортизації зносилася. Тому вирішили закупити для роботи один комплект сільгосптехніки. Придбали культиватор TOP DOWN, CARRIER і 8-метрову сівалку RAPID COMBI. До цих агрегатів прикупили потужний трактор на 500 к. с. Почали роботу сівбою ярового ріпаку та ячменю. Жодних запитань з підготовки ґрунту і якості посівів не виникало. Продуктивність техніки дуже висока: однією сівалкою можна засіяти за добу 140-145 га ріпаку. Спробували її й на 90 га сої: фахівці VADERSTAD порадили для цієї культури перекривати вихід насіння через три сошники, що ми й зробили. Улітку посіяли 1250 га ріпаку та 460 пшениці.
-8-метрова сівалка й трактор на 500 к. с. - не занадто потужна зв'язка, вам так зручно працювати?
- Все залежить від того, які площі й ґрунти обробляються. Якщо площа рівна, то досить потужності 310340 к. с. Роботою 280-сильного трактора іншої іноземної фірми з 8-метровою сівалкою не всі задоволені. Не витягає. Ми купували трактора з умовою, що він буде тягти 12-метровий CARRIER і 7-метровий TOP DOWN, який, якщо ґрунти важкі, сам по собі вже велике навантаження.
Методика роботи в нас така: відразу після комбайна (зернових, соняшнику, ріпаку) обробляємо CARRIERом. Після зернових жодної більше обробки. Якщо поля не зарослі, - одразу посів.
- Ви користуєтеся тільки технікою VADERSTAD чи й іншою?
- Зараз повністю відмовилися від використання будь-якої іншої техніки. У нинішній осінній сезон засіваємо 1550 га ріпаку, 1250 га озимої пшениці й 300 га озимого ячменю. Всі ці 3100 га землі без проблем засіваються технікою VADERSTAD. Вирішили докупити другий «Стайгер», щоб не переривати процес. Доводилося вночі обробляти CARRIERом, а вдень засівати RAPIDом.
- А після збирання кукурудзи чим обробляєте поле?
- По сухій погоді - навіть без обробки працюємо TOP DOWNом. Торік експериментували, протягом осені відслідковуючи проходження вологи в ґрунт. І дійшли висновку, що обробіток TOP DOWNом сприяє її накопиченню.
- Тобто, якщо придбати CARRIER, TOP DOWN та RAPID, більше нічого не потрібно?
- По зернових - взагалі нічого. Для посіву технічних культур ми придбали дві 16-рядні сівалки, які добре йдуть під No-till.
- У чому, на вашу думку, головна відмінність техніки VADERSTAD від тієї, з якою ви працювали раніше?
- Порівнювати цю техніку з іншою дуже складно. З 2004 р. ми працювали з різними імпортними плугами, культиваторами, сівалками. Хороша, надійна техніка, але призначена вона, в основному, для традиційної обробки ґрунту. Техніки для мінімального обробітку в нашому господарстві дотепер не було. Довго придивлялися, вибирали, відвідували виставки та заводи-виробники й зупинили свій вибір на VADERSTAD. Ця сільгосптехніка вражає своєю універсальністю й великою продуктивністю. До того ж, дозволяє вирішувати проблему дефіциту людських ресурсів. Нам досить чотирьох чоловік, що працюють на двох тракторах, щоб обробити 8 тис. га землі. 12-метровий CARRIER на рівних площах обробляє до 300 га за добу.
Єдиний мінус - вартість. Але заощаджувати я не хочу, бо в продуктивності будь-якої іншої техніки не впевнений. Про якість техніки VADERSTAD говорить, наприклад, такий факт: за сезон один агрегат обробив 12 тис. га землі, і на ньому ми всього один раз замінили комплект дисків! Всі запчастини надходять в ідеальному стані - добре упаковані й змащені. І ця техніка універсальна. До сівалки передбачені вирізні диски, які застосовують, якщо ґрунт дуже вологий, для підсушування.
- А на які обсяги роботи розрахована техніка VADERSTAD?
- Все залежить від розміру площ. Наприклад, цілком реально засіяти 8-метровою сівалкою 3 тис. га восени й приблизно таку ж площу сої та ячменю навесні. При цьому швидкість її проходу на зернових 13-17 км/год. Що ж до 7-метрового TOP DOW№, то він обробляє 100-110 га за добу. У нашому господарстві багато різних підрозділів з різними ґрунтами й ґрунтовими рельєфами, тому й швидкість обробки землі теж різна. У себе ми зробили акцент на кущову сівозміну. Один захід - одна культура. Так для нас зручно. Техніка зайшла й відпрацювала. У разі чого її є чим замінити. Так уникаємо простою.
- У «Вадерстада» сервісна служба просто супер! - приєднується до думки директора головний механік об’єднання Олександр Годун. -Допомагають дійсно протягом доби. Це дуже важливо. У нас спочатку були проблеми з причіпним пристроєм для CARRIER, і вони для зручності замінили деякі деталі. «Астарта груп» має 4 господарства, тож техніка працює сьогодні в одному з них, а завтра - в іншому. Завантажена цілодобово. А працювати на ній - одне задоволення. Просте налаштування висіву насіння, глибини посіву, обробітку ґрунту. Підняв агрегат, розвернув, натиснув кнопку - і він став на задану глибину. Є гідроциліндри й котки. Культиваторний агрегат у нас обробив 4,5 тис. га в нинішньому сезоні і 3,5 тис. га - у минулому. Лапи для нього ми придбали нові, а от диски дотепер не міняли.
У господарстві «Юнігрейн-Агро» на Полтавщині в роботі вже третій рік сівалка й культиватори, виготовлені у Швеції.
- Коли в Україні з’явилися ведер-штадівські TOP DOWNи, компанія «Кернел», до якої входить наше господарство, їх одразу купила, - розповідає директор «Юнігрейн-Агро» Сергій Черевишник. - Техніка дуже добре себе зарекомендувала, тому збираємося купувати ще. Сівалка RAPID 10 тис. га в нас відпрацювала - не менше. Ремонту не вимагала взагалі. Замінили деякі робочі частини, що природно зношуються, - кілька дисків, один шланг - і все. Коли починали, у групи компаній «Кернел» було близько 30 тис. га землі, а VADERSTAD лише розпочинав просування в Україні. Тепер у нас майже 100 тис. га - і VADERSTAD активно розширює виробництво. Дуже толкові у них фахівці. Приїжджали зі Швеції, спочатку взагалі в Лубнах і жили. А зараз за необхідності фахівці з Жашкова приїжджають. Вони цілими днями за сівалкою ходять - дивляться, фотографують, щось там заміряють... Техніка працює, - і вони зайняті своєю роботою. Як тільки з’являється оновлена деталь, від неї не відходять, поки не переконаються, що все працює саме так, як треба. Якщо новий вузол у чомусь не виправдовує їхніх надій, не заспокояться, доки не перероблять як слід. Якщо в нас є зауваження, обов’язково враховують. Фахівці VADERSTAD удосконалюють і вже продану техніку, на відміну від більшості інших виробників. Причому роблять це за лічені тижні.
- Наприклад, якщо взяти агрегати, з якими працює ваше господарство, що в них змінилося?
- Змінилася трапеція на транспортну частину. Регулювання глибини вже не на кліпсах. Уже міцніші підшипники стоять на котках. Ми приїжджаємо по запчастини - а вони дещо інші. Вони нам підходять, але вже потужніші, або інший кут обраний, чи інший профіль... Поліпшується конструкція постійно.
Технологію No-till, яку зараз багато хто бере на озброєння, у Мих-нівцях, де базується «Юнігрейн-Агро», тільки пробують.
- Для неї землю треба добре підготувати, щоб ділянки були ідеально рівні, - пояснює Сергій Олексійович. - А на лубенських полях, які ми торік узяли в оренду, скрізь раніше була глибока оранка. Якість цієї оранки, особливо в останні роки, самі розумієте, - не блискуча. Техніка в колишніх господарствах уже не витримувала жодної критики. Плуги, зроблені «у майстерні невідомого художника», просто рили ями. А після них спробуй вирівняй поле... Ми саме завдяки ведерштадівському культиватору за два роки зуміли вирівняти площі, щоб можна було збирати горох і сою.
На думку лубенських аграріїв, головне, що потрібно врахувати при покупці ведерштадівської техніки — трактори в господарстві мають бути достатньої потужності.
- Сівалка доволі важка. На ній диски стоять для передпосівної обробки, тож можна сіяти як по обробленому ґрунту, так і по нулю, -розповідає Сергій Черевишник. -Торік 170 га сої виростили з нею без жодного обробітку: заїхала - і пішла. Піднімаються диски, й працює вона як звичайна сівалка по передпосівній культивації. RAPID повністю всі операції виконує: тут і котки, і посів, і одночасне внесення міндобрив, а попереду диски обробляють ґрунт. Те, що раніше виконували кількома агрегатами, робить вона одна.
- Чи можна говорити про те, що якість посіву цією сівалкою відбивається на врожайності?
- Так, ми спеціально експериментували. Навесні цього року посіяли 100 га яриці сівалкою СЗ, з культивацією й усім належним комплексом посівних робіт звичайними агрегатами, і понад 200 га - RAPID. Різниця у врожайності за однакових умов (а ми одночасно висіяли один сорт пшениці на полях в одному місці) становила близько 10 центнерів тільки за рахунок якості обробки ґрунту. Пальне заощадили на 50%. Плюс люди (звичайну сівалку треба завантажити, на ній має хтось стояти, стежити за роботою). Тут немає нікого: 6-тонний бункер (половина під мін-добрива, половина під посівматері-ал) навантажувачем засипали - і працює один тракторист.
- Скільки землі ви обробляєте агрегатами VADERSTAD - за сезон чи за весь час, що вони у вас працюють?
- Усього в нас 4 600 га. TOP DOWN протягом року обробляє їх 23 рази. За сезон наробіток цього культиватора десь 12-13 тис. га. Сівалка теж у роботі у разі необхідності на більшості площ.
Андрій Лобатенко, тракторист, що працює на RAPID останні півроку, виставив їй оцінку «відмінно».
- Для наших полів кращої техніки поки не придумали, - погоджується директор господарства. - Вона повністю автоматизована: виставляються за допомогою комп'ютера норма висіву, норма внесення мінеральних добрив, які завжди витримуються. Дуже важливо, що міндоб-рива й насіння вносяться роздільно. Добрива лягають у міжряддя й глибина заробки насіння і міндобрив не збігається. Сіємо RAPIDом пшеницю, ячмінь, горох, ріпак, гречку, сою... Все, крім культур, для яких треба обробляти міжряддя (соняшник та кукурудза), оскільки це сівалка суцільного посіву. У невеликих господарствах компанії (по 22,5 тис. га) працюють 4-метрові ведерштадівські сівалки з автоматичним управлінням. У «Кернел» зараз більше десятка різних сівалок, культиваторів близько 15, дискових борін штук 8... Але статистика швидко змінюється у бік зростання. У нашому господарстві два тижні тому 6-метрового TOP DOWNи ще не було.
Новий культиватор VADERSTAD на момент нашого приїзду тільки вивели в поле. Анатолій Гринь, головний агроном господарства, склав компанію трактористові, щоб перевірити налаштування агрегата в роботі.
- Гарна техніка, - задоволено констатує Анатолій Григорович, спускаючись після першого кола з кабіни трактора, купленого спеціально під шведський TOP DOWN. - Все тут відмінно - диски, котки, лапи, вирівнювачі... З новим трактором іде, як танк. 17 кілометрів на годину! Спочатку заїхав - 12 поставили. Здалося мало. Тракторист попрацював, говорить - ставте 18, буде нормально! Зрозумілий в обслуговуванні. Прекрасно агрегатується з трактором «Фендт» -він потужний, якраз для такого культиватора. Зауваження було по підвісці до попереднього TOP DOWNи, але фахівці VADERSTAD відразу все виправили й удосконалили. А цей TOP DOWN тільки почав працювати, ще Швецією пахне...
Поле новенький культиватор готував під озимий ріпак.
- Чекаємо дощу - на завтра обіцяли в прогнозі погоди ранком дощ, надвечір місцями зливи. Так ми це сподіваємося - може, нам злива перепаде... Якщо пощастить. Поки що дуже сухо, сіяти тут не можна, -розмірковував Сергій Олексійович Черевишник.
- А колега з сусіднього господарства говорив, - якби обробили каррі-єром, можна було б і сіяти, - підтримав розмову механізатор. - Говорить, там диски моментально подрібнюють грудки!
- Ну, каррієр є каррієр...
Загалом, схоже, що найближчим часом у компанії «Кернел» ще один ведерштадівський CARRIER додасться.
Сільське господарство як базис агропромислового комплексу кожної держави, розвивається з наданням максимуму уваги з боку уряду і приватних осіб. На сторінках нашого спеціалізованого журналу, представлена перевірена редакторами та корисна інформація для фермерів і інженерів, агрономів і керівників агропромислових комплексів, описується агротехніка й особливості застосування сільгосптехніки.
Орієнтуючись на використання передових та інноваційних технологій і підвищення зручності пошуку інформації в інтернет-просторі, наш журнал створений для досвідчених і початківців фахівців
Опубліковані матеріали доповнюються фотографіями та містять перевірені, достовірні дані й зберігаються в архіві.
Користувачі та відвідувачі, рекламодавці й працюють в агропромисловому комплексі можуть оформити безкоштовну передплату і співпрацювати з нашим журналом. Ми працюємо для людей, зацікавлених в розвитку АПК, які прагнуть до підвищення ефективності й прибутковості власного бізнесу!